Konya' da Kooperatifçilik Girişimliği Eğitimi

Başbakanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 17 Ekim 2012 tarihinde kamuoyuna açıklanarak yürürlüğe giren “Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı”nda yer alan eylemlerden birisi daha uygulamaya konuldu.

Katılımcı bir anlayışla hazırlanan Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı’nda 7 stratejik hedef altında 36 eylem sıralanmaktadır. “Eğitim, danışmanlık, bilgilendirme ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi” hedefi insanımıza yönelik olduğu için 7 stratejik hedefin en önemlileri arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda, kooperatifçilik potansiyeli bulunan alanlarda kooperatif kurulmasına önderlik edebilecek kişilerin harekete geçirilebilmesi amacıyla eğitimler verilmesi planlanmıştır. Söz konusu eğitim dizisinin ilk toplantısı Konya' da 23-24 Ekim 2013 tarihlerinde düzenlenen eğitim çalışmasıyla başlatılmıştır.

Sözkonusu eğitim çalışması vesilesiyle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati YAZICI kooperatiflerin ülkemiz açısından önemine değinerek, "Yakın zamanda kamuoyuna açıklanan Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi ile daha güçlü kooperatiflerle daha iyi bir Türkiye'nin imarına daha fazla katkı sağlayacağız" dedi. Bakan YAZICI, kooperatiflerin ekonominin her sektöründe alternatif çözümler üreterek insanımızın refahını artırması arzusunda olduklarını belirtti.

Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı'nın hayata geçirilmesi ile daha güçlü kooperatiflerle daha iyi bir Türkiye'nin imarına daha fazla katkı sağlanacaktır”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle düzenlenen “Kooperatif Girişimciliği Eğitim Çalışması”na; Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Öğretmenler, Din Görevlileri, Muhtarlar,Mali Müşavirler, Kooperatif Başkanları, Potansiyel Girişimciler ile Kooperatif Yöneticileri katılmıştır.  Düzenlenen bu toplantıyla, Konya' nın kooperatifçilik, birlikte iş yapma ve ölçek ekonomisini sağlama konusundaki potansiyelini harekete geçirmesine katkı sağlanmıştır


Açılışı DGRV Temsilcisi İfakat GÜRKAN, Konya Valisi Muammer EROL ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Daire Başkanı Mustafa SEPETÇİ, Konya Ticaret İl Müdürü Haşmet YILMAZ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur ÖZALIR' ın katıldığı toplantı 2 gün sürmüş olup, eğitimde; girişimcilik, yeni iş fikirlerinin oluşturulması, kooperatifçiliğin anlamı ve ilkeleri, diğer örgütlenme biçimlerinden farklılıkları, dünyada ve Türkiye’de kooperatifçiliğin durumu ve gelişmeler anlatılmış, aynı zamanda başarılı kooperatiflerden örnekler de verilerek katılımcılarla birlikte aktif bir çalışma gerçekleştirilmiştir.


Program sonunda, programı başarılı şekilde tamamlayan katılımcılara katılım belgesi verilmiştir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.